Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Lycksele kommun förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och därtill hörande kollektiva anordningar.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 108 829 | 100 979 | 97 238 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 924 | 9 233 | 6 227 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 165 | 5 635 | 3 988 |
| Årets resultat (tkr) | 3 853 | 7 997 | 3 684 |
| Summa tillgångar (tkr) | 407 850 | 405 889 | 363 814 |
| Antal anställda | 18 | 17 | 16 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 108 829 | 100 979 | 97 238 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 924 | 9 233 | 6 227 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 165 | 5 635 | 3 988 |
| Årets resultat (tkr) | 3 853 | 7 997 | 3 684 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 389 816 | 398 994 | 346 672 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 18 034 | 6 895 | 17 142 |
| Tillgångar (tkr) | 407 850 | 405 889 | 363 814 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 136 982 | 133 396 | 125 684 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 414 | ||
| Avsättningar (tkr) | 7 877 | 5 564 | 816 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 156 000 | 241 000 | 201 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 106 992 | 25 929 | 31 899 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 407 850 | 405 889 | 363 814 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 134 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 9 327 | 8 346 | 7 882 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 217 | 4 604 | 3 921 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 276 | 267 | 285 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 18 | 17 | 16 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 046 | 5 940 | 6 077 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 815 | 762 | 738 |
| Vinstmarginal | 11.0% | 9.1% | 6.4% |
| Soliditet | 33.6% | 32.9% | 35.4% |
| Kassalikviditet | 16.9% | 26.6% | 53.7% |
Lycksele Bostäder AB ingår i en koncern med 9 bolag. Moderbolag är Lycksele Stadshus AB och koncernmoderbolag är Lycksele Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Lycksele kommun förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och därtill hörande kollektiva anordningar.